Metoda Callana opinie

Ucząc się języka angielskiego, prawdopodobnie prędzej czy później traficie na artykuł, program, książkę czy szkołę opartą o Metodę Callana. Ma ona wielu zwolenników, ale także wielu sceptyków. Metoda Callana opinie ma bardzo różne. Dziś Twoje wątpliwości zostaną rozwiane. Postaram się przytoczyć nie tylko opinie o tej metodzie, ale także podać argumenty za i przeciw uczeniu się z wykorzystaniem tej metody.

Metoda Callana na czym polega?

Jak tłumaczą jej zwolennicy, Metoda Callana polega na przełamaniu się do mówienia po angielsku. Mówienie i słuchanie w języku angielskim ma być automatyczna. Poprzez uczenie się całych zwrotów i konstrukcji zdaniowych, mamy uczyć się jakby zestawów słów, a nie pojedynczych wyrazów.

Do tego momentu się z tym zgadzam, takie uczenie wydaje się mieć sens, ponieważ najgorsze co można robić ucząc się języka, to uczenie się pojedynczych słówek.

Jak wygląda nauka z Metodą Callana?

Na początku przypomina to trochę teatrzyk. Mamy skrypty rozmowy i czytamy je z rozmówcą (takie scenki sytuacyjne), później z czasem mamy to na różne sposoby rozbudowywać, zmieniać, dodawać swoje słowa.

Do tego nauczyciel może zadawać pytania, a uczeń jest motywowany do tego, żeby odpowiadać szybko. Nie stawia się nacisku na gramatykę, bo tej uczymy się samodzielnie.

Przykład: Jest scenka na lotnisku, czytacie ją na zmianę z kolegą lub nauczycielem, następnie nauczyciel pyta:

 • o której godzinie był samolot,
 • jak był ubrany pan X,
 • czy była ładna pogoda,
 • itp. informacje, oczywiście na podstawie tekstu.

Metoda Callana książka

Czy warto kupować książki do nauki Metodą Callana? Moim zdaniem to trochę mija się z celem, ponieważ dedykowana książka (dedykowana do tej metody), będzie z całą pewnością bardzo droga. Tymczasem możemy ten sam efekt uzyskać, korzystając z najzwyklejszych rozmówek – choćby książki do angielskiego dla podstawówki.

Tu i tam chodzi o rozmawianie na podstawie dialogów.

Metoda Callana opinie

Tych jest naprawdę bardzo wiele. Od chwalebnych, dzięki którym ktoś nauczył się języka w kilka miesięcy, po takie, które mówią o tym, że wielu osobom jest się trudno przełamać. Minusem Metody Callana może być cena, gdyż rok nauki to koszt do kilku tysięcy złotych.

Jeśli się jest sprytnym, to można znaleźć wiele tańszych alternatyw dla Metody Callana.

Co zamiast Metody Callana?

1. Czynne oglądanie filmików i scenek sytuacyjnych po angielsku

Jest to darmowe, gdyż na YT znajdziemy takich materiałów setki. Należy słuchać, powtarzać, starać się dopowiadać własne słowa.

2. Rozmowa z nauczycielami i korepetytorami po angielsku

Opcja może być nieco tańsza. Warto na wstępie zaznaczyć, że chodzi głównie o konwersacje w języku angielskim, a także o punktowanie największych błędów

3. Metoda socjalizatorska

Polega ona na tym, żeby przy nauce języka obcego mieć kontakt tylko lub głównie z osobami, które są native speakerami (Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy, Australijczycy). Wtedy uczymy się angielskiego najszybciej.

Wielu ludzi „myśli”, że nie może się przełamać do takiej nauki, bo są nieśmiali, bo boją się popełniać błędy. W momencie, gdy zaczną rozmawiać, okazuje się, że obcokrajowcy:

 • mają znacznie większą tolerancję błędów,
 • wcale nie poprawiają nas na każdym kroku,
 • są wyrozumiali, bo wiedzą że to nie jest nasz język ojczysty.

W ten sposób uczymy się prawdziwego akcentu, żywego języka, idiomów, itd.

Jeśli widzisz tutaj problemy i nie wiesz jak zacząć angielski, jak znaleźć nauczycieli z całego świata, którzy mogą uczyć Cię angielskiego (za darmo), jak utrzymać z nimi relacje, jakich narzędzi używać, to polecam Ci kurs Enlinado.

Kurs przedstawiony w formie prostych filmików – lekcji, które ogląda się tak, jakby uczył nas angielskiego nasz kolega i wszystko krok po kroku wyjaśniał. Oficjalna prezentacja na stronie Enlinado.

4. Metoda Callana mp3

Istnieje także wiele materiałów w formacie mp3, które mogą posłużyć nam do uczenia się wyżej wymienionymi sposobami. Biegamy, jedziemy do pracy czy idziemy spać i możemy sobie posłuchać konwersacji w języku angielskim.

Podsumowując

Podsumowując ten wpis: Metoda Callana opinie, warto byłoby jakąś opinię ostateczną wydać. Zatem moim zdaniem samo podejście do nauki w ten sposób jest ok. Jednak nie musimy za wszelką cenę kategoryzować naszej nauki i nastawiać się na tę czy na tamtą metodę. Trzeba mieszać techniki i metody, jednak NIC nie zastąpi nam kontaktu z żywym językiem i do rozmówek Was zachęcam.

Jeśli i Ty masz swoje opinie o Metodzie Callana, zapraszam Cię do skomentowania.


Wpis Metoda Callana opinie został stworzony na podstawie moich własnych przemyśleń i jest obiektywną opinią autora.

Tagi: , , , ,

komentarze 2

 1. ryśko Maj 26, 2017 at 7:52 am Reply

  Polecam – metoda Callana super działa do nauki angielskiego. Uczę się ta metodą, łączę ją z lekcjami z native speakerem i efekty są bardzo zadowalające.

 2. Metoda Callana opinie Czerwiec 14, 2017 at 8:46 am Reply

  A czy możecie podać konkretne nazwy kursów, które bazują na metodzie callana?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *