Opinie o Duolingo

 W ostatnich tygodniach postanowiłem uczyć się z programem Duolingo. Żeby przetestować jego skuteczność, musiałem podejść do tego w nietypowy sposób. Mógłbym zacząć uczyć się angielskiego, ale to mija się z celem, gdyż angielski już umiem, więc w taki sposób moje opinie o Duolingo nie byłyby zbyt wymierne. Postanowiłem zatem nauczyć się hiszpańskiego 🙂

Co to jest Duolingo?06

Duolingo to mały, darmowy programik na naszego smartfona. Aplikacja mobilna do nauki angielskiego, które wydaje się mieć dość rozbudowane możliwości. Uczy nas języka obcego w sposób zróżnicowany. Musimy na niej pisać, musimy na niej odgadywać słowa, musimy do niej mówić (tak, aby imitować wymowę danego słowa). Aplikacja działa zarówno na telefonach z Androidem, jak i na systemach iOS od Apple. Z tego co wiem, jest też strona internetowa na której możemy się uczyć, korzystając z niej na przykład na systemie Windows.

Czy Duolingo jest darmowy?

Tak, na chwilę obecną, program Duolingo jest w 100% darmowy, nie zauważyłem nawet reklam, ale mogę się mylić. W aplikacji nie ma też denerwujących mikropłatności w stylu „aby przejść do następnego poziomu, wykup pakiet X lub zbierz 100 monet…”. To coś co sprawia, że ja osobiście od razu odinstalowuję aplikację. Wolałbym wiedzieć na początku, że aplikacja jest płatna, wtedy bym się do niej inaczej nastawił.

Pierwsze opinie o Duolingo

A właściwie pierwsze wrażenie. Uczymy się podstawowych słów, takich jak okno, człowiek, jabłko. Mam wrażenie, że są one dość przypadkowe, ale dajmy Duolingo szansę. fajne jest to, że gdy nauczymy się jednego słówka czy zwrotu, to jest ono wałkowane w koło i naprawdę ma się wrażenie, że ono szybko wchodzi nam do głowy.

Gdy natomiast popełnimy błąd, gdzieś wybierzemy niepoprawne słowo czy formę gramatyczną, program daje nam jeszcze jedną szansę i wrzuca tę rzecz której nie umieliśmy, jakby na koniec lekcji. Jeśli i tym razem nam nie wyjdzie, po kilku pomyłkach (w zależności od długości lekcji) będziemy musieli ją powtórzyć.

Jak się uczyć z duolingo

Podałem słowo lekcja, ale bardziej pasuje mi tutaj część. Duolingo jest podzielone na części. Na początku uczymy się prostych słów, następnie zwrotów, działów takich jak praca, ubrania, zwierzęta, czasowniki, forma taka i taka i w ten sposób przechodzimy z zadania do zadania. Często zagadnienia z poprzedniego działu, pojawiają się w nowym dziale jako przypomnienie i jeśli tu popełnimy błąd, to zadziała tu ciekawy mechanizm motywacyjny, a mianowicie…

Duolingo efekty

Aplikacja w sprytny sposób działa na naszą motywację i za to na pewno moja opinia o Duolingo jest znacznie wyższa niż gdyby tego nie było. A mianowicie mamy takie jakby paski postępu. Jeśli pasek jest złoty i miniaturka działu jest złota, to znaczy że poszło nam dobrze. Jednak nie oznacza to, że ten kolor taki pozostanie. Jeśli pomylimy się w następnych poziomach i będą to błędy związane z poprzednimi lekcjami, to właśnie w tych starszych lekcjach zostaną nam odebrane punkty.

Moim zdaniem ma to sens, bo jeśli chcemy mieć wszystko na złoto, to będzie trzeba zrobić od czasu do czasu powtórkę.

Największa moc Duolingo, to „dopasowanie”

I tutaj prawdopodobnie as w rękawie Duolingo. Wspomniałem przed chwilą o powtórce. Czy to znaczy, że trzeba będzie powtarzać cały dział i mozolnie przez niego przechodzić? Nie… Aplikacja będzie nas egzaminować tylko z tych zagadnień w których popełniliśmy błąd i to moim zdaniem ma sens. Duolingo dużo zapamiętuje i jakoby dostosowuje się do naszego poziomu.

Czy Duolingo naprawdę nauczy Cię angielskiego?

I tutaj ważna informacja. Pomimo tego, że przeszedłem praktycznie cały kurs (w moim przypadku hiszpańskiego), nie czuję się zbyt pewnie, żeby porozmawiać po hiszpańsku. Dlaczego? Aplikacja nie uczy jednej ważnej rzeczy, a mianowicie osłuchania się języka no i rozmowy. Żeby umieć rozmawiać, trzeba rozmawiać. To tyczy się każdego języka.

Miałem taką sytuację, że po miesiącu codziennej nauki z Duolingo, zrobiłem sobie tydzień przerwy i gdy wróciłem, okazało się że zapomniałem masę rzeczy. Byłem sfrustrowany… Zrozumiałem, że do nauki języka obcego, trzeba robić coś więcej niż tylko 15 minut dziennie (bo tyle maksymalnie spędzałem bawiąc się z Duolingo).

Ostateczna opinia o Duoligno

Program nie jest zły, jest darmowy, łatwy w obsłudze, codziennie nas motywuje. Polecam Ci go pobrać. Jednak jeśli masz zamiar korzystać tylko z tego programu, to nie nauczysz się języka angielskiego czy żadnego innego. Duolingo powinien być właśnie taką przypominajką, którą chętnie sprawdzamy i rzeczy których się nauczyliśmy, rozwijamy dalej, głównie w rozmowie z obcokrajowcami.

Bo to rozmowa z obcokrajowcami jest najważniejsza w procesie nauki języka obcego. A jeśli potrzebujesz czegoś na rozwinięcie mojej teorii, to polecam poczytać to i zobaczyć ten filmik. (linki do angielski metodą dziecka)

Opinie o Enlinado mam raczej dobre i z pewnością polecam go każdemu, kto chciałby uczyć się angielskiego czy każdego innego języka, jednak do prawdziwej i poważnej nauki, musimy podejść na nieco wyższych obrotach.

Powodzenia

Tagi: , , ,

komentarze 3

 1. Ivona Maj 9, 2017 at 9:42 am Reply

  Mnie duolingo bardzo pomogło w nauce słówek w języka angielskiego. I w sumie chyba tylko w tym sa pomocni – bo jeśli ktoś chce nauczyć się rozmawiać języku angielskim to niestety duolingo nie za wiele w tum pomoże.

 2. duolingo do nauki słówek ok Maj 17, 2017 at 7:47 am Reply

  Moja opinia o duolingo pozytywna – fakt program jest bardzo intuicyjny i łatwy w użyciu 🙂 do nauki słówek tak jak pisaliście w opiniach wyżej jest doskonały 🙂 tak też polecam do nauki słówek po angielsku

 3. justyn Maj 26, 2017 at 7:50 am Reply

  a to duolingo jest w 100% darmowe?
  Czy duolingo jest polecane dla osób początkujących – ja nie umiem nic z angielskiego a chcę zacząć naukę – czy zaczynać od duolingo czy coś innego lepiej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *