Opinie o Rosetta Stone

logo Rosetta Stone

Na program Rosetta Stone trafiłem przypadkiem, zainstalowałem go w telefonie, myśląc że jest darmowy. Niestety to nie jest do końca prawda. Jednak postanowiłem przyjrzeć mu się bliżej i wyrazić moje opinie o Rosetta Stone. Oczywiście już na początku zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Co to jest Rosetta Stone?

Ja określam takie programy jako kombajny językowe. Tutaj jakieś czytanie, tutaj jakieś ćwiczenia typu uzupełnij luki, tam powtórki z „super systemem algorytmem x do powtórek” i oczywiście progresy, nie progresy.

Wszystko fajnie, ale to nadal program. Przepraszam, jeśli już na starcie masz wrażenie, że jestem sceptycznie nastawiony, może fakt – trochę jestem, bo wiem że im bardziej program rozbudowany, tym mniej mogę (ja osobiście) z niego wyciągnąć, bo w najlepszym wypadku się rozbijam a w najgorszym gubię. Zatem to nie tak, że mam jakieś złe opinie o Rosetta Stone, bo to dla mnie po prostu kolejny „tego typu program”.

Rosetta Stone cena

Na oficjalnej stronie Rosetta Stone możemy znaleźć cenę w 2 wariantach, jedna to 14 euro miesięcznie przy abonamencie rocznym, zaś druga to 9 euro w abonamencie dwuletnim. Oczywiście jest też wersja demo Rosetta Stone, ale w niej jest dostępne tylko kilka lekcji.

Po przeliczeniu 14 euro na rok, daje nam to około 700 zł. Co ważne, płatność z góry.

Czy 700 zł to dużo? Dla jednego tak, dla innego nie. Jednak moim zdaniem, za program trochę sporo. Podobne kombajny językowe można znaleźć nieco taniej.

Jeszcze małe sprostowanie co do ceny. Ta cena 700 zł nie dotyczy wszystkiego* to jedyeni dostęp do portalu online na rok. Gdybyśmy chcieli kupić gotowy kurs na komputer (z takim i takim dodatkiem), ceny przekraczają 2000 zł, co jak dla mnie już jest dużą nadproduktywnością i przerostem formy. Dlaczego? Zaraz to uzasadnię.

Rosetta Stone czy warto?

Jednorazowy wydatek 700 – 2000 zł w zależności od pakietu, rodzaju, kursu itd. Za znacznie mniej można kupić naprawdę dobrą książkę do nauki z którą będziemy szli krok po kroku.

Jednak nie musi być to książka do angielskiego za 100 zł, na początek wystarczy najzwyklejsza książka do podstawówki w której masz WSZYSTKO tak samo jak w innych źródłach. Angielski nie zmienił się znacznie od 30 lat, więc czy kupisz używaną książkę za 5 zł czy najnowszą za 200 zł, dużej różnicy tam nie będzie.

Jednak książki i materiały do nauki to jedno. Zamiast tego, polecałbym się skupiać na znajdowaniu ludzi, nawiązywaniu z nimi relacji i uczenia się bezpośrednio od nich (między innymi tak proponowane jest w metodzie socjalizatorskiej). Wtedy żadne sztuczne metody nie są wymagane.

Opinie o Rosetta Stone wśród internautów

Być może moja opinia jest stronnicza, dlatego postanowiłem poszukać nieco więcej opinii o Rosetta Stone w internecie. Oto kilka z nich.

 

Jest cała masa pozytywnych komentarzy, ale wiele z nich jest ogólnych na zasadzie: można nauczyć się dużo słówek. Z Całym szacunkiem, za 700 zł musiałbym nauczyć się ich naprawdę baaaardzo dużo.

Mój komentarz do tego: Słówka są ważne, ale nie najważniejsze. Podkreślę to jeszcze raz – nie najważniejsze. Najważniejsze są zwroty i umiejętność posługiwania się nimi. Możesz nauczyć się 1000 słów w miesiąc, ale nie zrozumiesz zbyt wiele po angielsku, jeśli te słowa nie będą przez Ciebie przećwiczone. Jeśli ktoś opiera swoje opinie o Rosetta Stone tylko na podstawie nauki słówek, to tak, jakby kupować ciężarówkę tylko po to, żeby przywieźć sobie pralkę z marketu. Trochę to nad produktywne, nieprawdaż?

Dlatego tak wielu ludzi uczy się słówek z fiszkami i innymi tworami tego typu, a później szybko zapominają, bo ich nie używali.

Rosetta Stone program NIE dla leniwych

Z negatywnych komentarzy udało mi się zauważyć jedną zależność, która mówi mniej więcej o tym, że program szybko się „nudzi”. Ludzie po kilku dniach coraz rzadziej i rzadziej z niego korzystają, bo cały proces kojarzy się z monotonną nauką.

Ja wiem, że leniwe osoby już tak mają, że szukają winy wszędzie, tylko nie u siebie, ale niestety wielu z nas ma tendencję do odkładania rzeczy na później. Jeśli i Ty tak masz, to nie oszukuj się, że tym razem będzie inaczej. Nie będzie. Wydasz 7 stówek i po kilku tygodniach o nich zapomnisz 🙂

Podsumowując

Opinię o Rosetta Stone mam, hm… neutralną. Nie mówię nie. Jeśli masz wolne kilkaset złotych – kup, przetestuj, jednak ja osobiście raczej tego nie zrobię. Program ma profesjonalną obsługę i milion dodatków, ale mówiąc całkiem szczerze, można to wszystko mieć znacznie taniej a niektóre rzeczy za darmo. A nic nie zastąpi Ci na przykład rozmowy z obcokrajowcem, których cała masa na grupach Facebookowych, na portalach społecznościowych, na stronach przeznaczonych do wymiany językowej.

Skoro do tej pory:

 • nie uczyłeś/aś się słówek i zwrotów tworząc własne listy, korzystając z gotowych darmowych list,
 • nie próbowałeś/aś nawiązać relacji z obcokrajowcami, którzy mogą uczyć Cię za darmo,
 • nie korzystałeś/aś z darmowych programów wspomagających takich jak Duolingo czy Anki,
 • nie próbowałeś/aś oglądać filmików do nauki na YT, których jest mnóstwo (np. czy można nauczyć się angielskiego w 2 tygodnie?)

To dlaczego sądzisz, że nagle wydając znacznie wyższą sumę, uda Ci się zacząć uczyć angielskiego lepiej? 🙂

Pozostaje życzyć powodzenia! A jeśli Ty masz swoje opinie o Rosetta Stone, to koniecznie podziel się w komentarzu.

Tagi: , ,

komentarzy 5

 1. Róża Maj 9, 2017 at 9:40 am Reply

  Rosetta Stone to międzynarodowa korporacja i kurs jest naprawdę na wysokim poziomie – pewnie stąd ta cena, bardzo wysoka cena… i to pewnie wiele osób odstrasza jak i mnie odstraszyło…

  • Marek Maj 24, 2017 at 8:33 am Reply

   fakt cena sporo ale kurs na najwyższym poziomie. Ja uczyłem się z rosetta stone i polecam jak najbardziej – wymaga zaangażowania oczywiście i chęci nauki ale wiedza i sam plan nauki na najwyższym poziomie.

 2. Rosetta stone angielski Maj 15, 2017 at 10:38 am Reply

  Ja mam zamiar wykupić kurs na Rosetta Stone do nauki angielskiego więc na pewno sie pochwalę opinią o kursie jak tylko coś tam przerobię.

 3. Rosetta stone Maj 17, 2017 at 7:57 am Reply

  Rosetta Stone opnie ma bardzo pozytywne – w doodatku możecie poczytać więcej o rosetta stone na forach bo tam na forach do nauki angielskiego macie masę tematów na temat tego kursu.

 4. róża roseta Czerwiec 14, 2017 at 8:48 am Reply

  Ja polecam poczytać opinie o rosetta stone na forum języka angielskiego – tam znajdziecie sporo porad takich praktycznych w wymiany opinii za co lubią ludzie rosetta stone a co się tam nie opłaca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *