Aplikacja Enlinado – najczęściej zadawane pytania

Rate this post

Czym dokładnie jest Enlinado, które promowane jest jako jedna z najlepszych metod do nauki angielskiego. czy faktycznie jest to produkt dla Ciebie? Coś co pozwoli ci przeskoczyć bariery językowe i w końcu opanować język angielski? Oto kilka informacji, które warto znać przed zakupem.

Co to jest Enlinado?

Czy jest to program? Aplikacja? Coś co trzeba instalować? Niezupełnie. Jest to „coś” w rodzaju kursu video z poradami i wskazówkami (ale także wytycznymi) do nauki angielskiego. Autor kursu Enlinado sugeruje odbiorcy, że materiały zawarte w kursie, można traktować jako porady od przyjaciela.

„zdarzyła Ci się kiedyś taka sytuacja, że przed egzaminem czy klasówką uczyliście się wspólnie przed wejściem na salę? Ja wtedy uczyłem się najwięcej i najszybciej, bo ludzie opowiadali wszystko swoimi słowami, podawali bardzo żywe przykłady, wszystko to było znacznie lepsze w odbiorze niż suche informacje z książki, dlatego postanowiłem podać moją wiedzę właśnie w taki sposób”.

Cały kurs jest podzielony na 4 działy: gramatyka, słówka, poszukiwanie rozmówców i przemyślenia, łącznie ponad 30 nagrań poruszających najważniejsze kwestie:

 • jak zacząć się uczyć angielskiego,
 • jak nawiązać kontakt z native speakerami,
 • jak opanować podstawy gramatyki angielskiej,
 • jak uczyć się dużej ilości słówek w krótkim czasie,

Wszystko to jest wyjaśnione w sposób dość łopatologiczny a z drugiej strony przyjemny dla ucha, bez zbędnych definicji czy zagłębiania się zbyt daleko w temat.

Jak się uczyć z Enlinado?

Czy trzeba odsłuchać tych wszystkich filmów w ciągu jednego dnia? Czy trzeba oglądać jeden dziennie? Jak to w ogóle trzeba się uczyć angielskiego z Enlinado?

Autor proponuje plan nauki, który jest podzielony na dni, a który koncentruje się na:

 • mówieniu po angielsku,
 • czytaniu po angielsku,
 • pisaniu po angielsku,
 • i kilku ciekawych ćwiczeń.

Plan Enlinado jest wbrew pozorom bardzo elastyczny, ale trzeba wykonywać go w 100%. Jeśli mamy zaplanowane 20 minut rozmowy, to MUSIMY to wykonać, ponieważ w innym przypadku całość nie będzie miała sensu.

Czy z Enlinado nauczę się angielskiego w 6 miesięcy?

Czy oczekujesz szczerej odpowiedzi czy poklepania po ramieniu i zapewnienia „na pewno się nauczysz…”.

Gdy kupujesz rower, to zakładasz, że będziesz nim jeździć, bo inaczej nie poprawisz formy, nie schudniesz itd. Gdy kupisz sobie gitarę, ale taką NAJLEPSZĄ na rynku, która ma najlepsze bajery, to prawdopodobnie nie zagrasz na niej ani jednej piosenki, jeśli nie poświęcisz czasu na naukę, prawda?

Enlinado jest narzędziem, drogowskazem, motywatorem i pokazuje Ci naprawdę niesamowite możliwości, ale to Ty musisz pracować aby osiągnąć efekt.

Jeśli tylko zastosujesz się do podstawowych i minimalnych wymagań nauki (łącznie około godziny dziennie – może być w różnych porach dnia), to w ciągu 6 miesięcy nauczysz się angielskiego do poziomu pozwalającego na swobodną komunikację.

Dla kogo jest kurs Enlinado?

Być może potraktujesz to jako frazes, ale jest to zabawa dla ambitnych. Enlinado i w ogóle nauka angielskiego, NIE jest dla osób leniwych i pozbawionych podstawowego zmysłu kreatywności, a także dla osób tchórzliwych (tak jest – trzeba być odważnym!)

W nauce angielskiego czasem trzeba przełamywać pewne granice, nasze bariery, które nie wiedzieć czemu ktoś nam narzucił. Enlinado pokaże Ci jak przeskakiwać na kolejne poziomy, ale MUSISZ, po prostu MUSISZ dać z siebie nieco więcej niż 15 minut dziennie.

Jeśli kompletnie nie masz czasu, nie masz chęci, nie masz motywacji, nie masz celu, to zwyczajnie odpuść sobie ten kurs 🙂

Jeśli natomiast nie brakuje Ci energii i chęci, to Enlinado zwiększy Twoje obroty o 200%, dostrzeżesz:

 • nowe możliwości w nauce angielskiego,
 • przełamiesz stare przyzwyczajenia,
 • wyrobisz sobie nowe nawyki nauki angielskiego,
 • poznasz skuteczne techniki nauki języków obcych.

Pozostaje życzyć powodzenia.

TED Talks do nauki angielskiego?

Rate this post

Aplikacja, którą można pobrać na telefon, a która jest darmowa, może świetnie przyczynić się do nauki angielskiego.

Dla kogo TED Talks?

Generalnie dla osób na poziomie minimum B1 i B2 (jeśli nie masz jeszcze takiego poziomu, warto opanować podstawy. Polecam Ci do tego celu na przykład kurs dla początkujących Enlinado. Po zapisaniu się na listę, otrzymasz 50 zł zniżki).

Słuchając TED Talks zyskujesz podwójnie

Wystąpienia TED Talks po angielsku, mogą dać nam podwójną korzyść. Po pierwsze uczymy się zaawansowanego języka, ta

kiego który brzmi elegancko i jest używany oficjalnie. Poznamy tam masę nowych słów i zwrotów.

Po drugie – uczymy się inspirujących rzeczy, które nas interesują, gdyż są to wystąpienia motywacyjne, opowiadające o sukcesach i możliwościach. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ wystąpienia TED dotyczą praktycznie każdej dziedziny życia (całość jest podzielona na kategorie), zatem od informatyki, przez fizykę kwantową, filozofię, biologie, ale też psychologię i ogólno rozumiany rozwój osobisty).

Jak uczyć się angielskiego z TED Talks?

Po pierwsze – warto wiedzieć, że mamy możliwość włączenia napisów, zarówno polskich jak i angielskich. W sytuacji, gdy coś będzie bardzo niezrozumiałe, można włączyć napisy polskie.

Moja propozycja na oglądanie wystąpień anglojęzycznych na TED Talks jest następująca.

 1. Oglądamy wystąpienie bez jakichkolwiek napisów (jednak dzielimy nagranie na odcinki 2 – 5 minutowe), staramy się wyłapać jak najwięcej. Można też notować, słówka i zwroty, które są dla nas nowe lub niezrozumiałe.
 2. Następnie oglądamy ten sam fragment z angielskimi napisami, starając się powtarzać ważniejsze słowa i zwroty.
 3. Po obejrzeniu całości, dodajemy filmik do ulubionych i za 1 – 2 dni ponownie do niego wracamy, oglądając całość bez napisów.

Warto powtórzyć nagranie kilkukrotnie, zwłaszcza wtedy, gdy zawierało ciekawe dla nas słówka i zwroty.

Zatem spróbuj swoich sił w nauce angielskiego z TED Talks i koniecznie daj znać jak Ci poszło.

Powodzenia.

Nauka angielskiego z native speakerem

Rate this post

Dziś być może nie będzie wiele o nauki angielskiego z programem, ale opowiem Ci o metodzie, która z całą pewnością jest najlepszą metodą nauki angielskiego.

Podpisuję się pod tym rękami i nogami i jeśli ktoś chce na ten temat podyskutować, to serdecznie zapraszam.

Nauka angielskiego z native speakerem

Moim zdaniem (tak jak wynika z mojej historii nauki języka angielskiego) jest to najlepsza metoda nauki tego języka i prawdopodobnie każdego innego.

Moje argumenty na to dlaczego warto uczyć się angielskiego z native speakerem?

 1. Uczysz się prawdziwego angielskiego akcentu, starasz się imitować taką wymowę.
 2. Uczysz się prawdziwych angielskich zwrotów, a nie sztucznych słów i fraz z książek.
 3. Przełamujesz bariery, słyszysz swój głos, nawiązujesz realny kontakt z obcokrajowcem.
 4. Uczysz się kultury i zachowań w danym towarzystwie.
 5. Zawsze możesz poprosić o żywe przykłady z języka angielskiego.
 6. Nie traktujesz nauki angielskiego jako przymus, ale jako zabawę.

Tych korzyści jest naprawdę cała masa, jeśli chcesz posłuchać co nie co więcej na ich temat, zobacz gotowe nagranie. Trwa około 13 minut, ale jest bardzo treściwe i podaje same konkrety.

UWAGA: W nagraniu znaleźć możesz także informacje i porady o tym jak znaleźć obcokrajowca i jak nawiązać z nim kontakt. Ten temat jest bardzo rozwinięty w jednym z działów kursu Enlinado. Jest tam wiele nagrań dotyczących właśnie tego konkretnego zagadnienia.

A Ty jak myślisz? Czy nauka angielskiego z native speakerem jest dobrym pomysłem? Czy kiedykolwiek próbowałeś lub próbowałaś to robić? Podziel się z nami w komentarzach i koniecznie przetestuj tę metodę.

Powodzenia.

 

LingQ opinie

Rate this post

Dziś chciałbym przedstawić Wam prostą aplikację na Androida do nauki języków obcych. Oczywiście skupiam się na nauce języka angielskiego, stąd też moje opinie o LingQ będą dotyczyły głównie angielskiego.

Czym jest LingQ?

Generalnei jest to taki internetowy kombajn, do uczenia sie języków. Możemy na nim przede wszystkim:

 • słuchać podcastów i wywiadów po angielsku,
 • uczyć się nowych słówek z różnymi technikami zapamiętywania,
 • śledzić swoje postępy nauki,
 • uczestniczyć w rozmowach z native speakerami,
 • poznawać znajomych (LingQ ma funkcje portalu społecznościowego),

Czy wszystko to możemy mieć za darmo? Niezupełnie.

Ile kosztuje LingQ?

W darmowej wersji mamy dość ograniczone możliwości. Dostęp do 5 lekcji miesięcznie, oczywiście nie możemy nic importować, mamy reklamy, dostęp do bardzo okrojonej wersji tekstów (jedynie testy z lukami). Co ciekawe w darmowej wersji nie mamy możliwości zabawy na smartfonie :/

Aby odblokować wszystkie możliwości, nieograniczony dostęp społecznościowy, nielimitowane lekcje, brak reklam i dostęp do różnych rodzajów lekcji, będziemy musieli zapłacić 35 dolarów, ale UWAGA:

Pod warunkiem, że zapłacimy za plan roczny, co po przeliczeniu daje około 1500 zł.

Jeśli wybieramy plan miesięczny, za miesiąc korzystania z LingQ zapłacimy 39 dolarów – około 144 zł, czyli jakieś 1700 zł rocznie.

Moja opinia o LingQ

Na chwilę obecną wydaje się trochę sporo, czyż nie? Nawet jeśli zdecydujemy się na lekcje z prywatnym nauczycielem, możemy mieć około 3 lekcji w miesiącu, co rocznie dawałoby jakieś 36 godzin w tej samej cenie. Plus samodzielna nauka, prac domowe, czytanie, pisanie i można by osiągnąć (moim zdaniem) znacznie lepszy efekt.

LingQ opinie w internecie

W sieci znaleźć można opinie o LingQ, które mówią że po 2 miesiącach ludzie nauczyli się mówić. Wierzę w to o tyle o ile chodzi o mówienie na poziomie podstawowym, używając podstawowych przymiotników, czasowników, rzeczowników i zwrotów. Jeśli ktoś twierdzi, że osiągnął jakiś wysoki poziom angielskiego tylko z LingQ, to jakoś w to nie wierzę.

Mam wrażenie, że sam program jest dość słabo rozwinięty w Polsce, ale kto wie. Jeśli korzystałeś z LingQ i możesz się tym podzielić, masz jakieś ciekawostki, LingQ opinie, uwagi itd., to koniecznie udziel się sekcji komentarzy.

Pozdrawiam Serdecznie.

Angielski ESKK – co to takiego?

Rate this post

Przeglądając internet w celu znalezienia programów do nauki angielskiego, z pewnością natrafisz na ESKK. Moje pierwsze wrażenie było takie, że ESKK jest jakimś akademickim terminem. Nie wiem dlaczego i skąd mi się to wzięło. Postanowiłem przyjrzeć się dokładnie temu czym jest owa propozycja i jak może nauczyć nas angielskiego.

Na wstępie chciałbym podkreślić, że nie korzystałem z ESKK, gdyż ostatecznie go nie kupiłem. Moja opinia nie jest obiektywna! Jest subiektywna i podparta moim odczuciem w oparciu o prezentację, dlatego NIE sugeruj się nią przy zakupie.

Nie znałem wcześniej firmy ESKK, dlatego ani jej nie polecam ani nie krytykuję.

Co to jest Angielski ESKK?

Jak podaje dystrybutor kursu, jest to innowatorski system nauki języka angielskiego opracowany przez wykwalifikowanych nauczycieli. No ale co ma takiego ten system, czego nie ma na przykład darmowe Duolingo? ESKK wydaje się być bardziej rozbudowany. Mamy zwroty, rozmówki, ćwiczenia, słuchanki, czyli to co ma standardowy program kombajn do nauki angielskiego. Jednak czy ESKK się tutaj jakoś specjalnie wyróżnia? Jakiś super system sprawdzania, albo zapamiętywania? A może matematyczna formuła nauki języka?

Niestety nic takiego nie udało mi się zauważyć 🙂

Angielski ESKK koszt

Mamy kilka możliwości w zależności od kilku czynników, ale załóżmy, że zaczynamy naukę angielskiego i startujemy z poziomu A1, mamy do wyboru „4 metody nauki z ESKK”.

Standard kosztuje około 75 zł za miesiąc i zawiera:

 • Zeszyty z lekcjami
 • Dźwięki do lekcji
 • Opieka nauczyciela
 • Słownik online

Słownik online? Naprawdę? Nie to żebym był czepialski, ale teraz nawet przeglądarka Google (już nie mówiąc o Google Translate) tłumaczy nam słówka i znajduje masę przykładów.

Co natomiast mnie ciekawi to opieka nauczyciela ESKK, którego zadaniem jest poprawianie naszych prac. Nie wiem jak taki nauczyciel pomaga w praktyce i czy faktycznie regularnie sprawdza nasze prace, jeśli ktoś testował, to proszę o informację.

Zatem w pakiecie podstawowym za całość zapłacicie 1353 zł

Gdyby chcieć wszystko to, trzeba wybrać pakiet MAX za 107 zł miesięcznie w którym jest:

 • Zeszyty z lekcjami
 • Dźwięki do lekcji
 • Opieka nauczyciela
 • Słownik online
 • Kurs online i multimedia
 • Audiobook

i kosztuje za całość 1929 zł.

Oczywiście kursy na wyższych poziomach są nieco droższe.

Pierwsze wrażenie z ESKK

Miałem już kupować angielski ESKK na próbę, ale coś przykuło moją uwagę, a mianowicie opinie o ESKK, które są zamieszczone na stronie w sekcji „Co mówią nasi studenci”…

Hm, tak sztucznych opinii już dawno nie widziałem. Stockowe zdjęcia, które można znaleźć na setkach innych strona i opinia. Np.

Screen ze strony eskk.pl z dnia 22.05.2017

Renata Manager 38  lat

„Moja firma otworzyła filię we Włoszech. Dzięki ukończonym kursom ESKK, mogłam bez lęku przyjąć awans i przenieść się do Empoli”…

taaaa.

Jak widzę w czymś taką sztuczność, to osobiście nie kupuję. Skoro mają tysiące zadowolonych klientów, to nie znalazł się nikt prawdziwy, żeby dać opinię?

Podsumowując

Angielski ESKK to kombajn językowy. Jedni je lubią, inni nie, ja osobiście się takimi szybko nudzę i po tygodniu nie pamiętam już że instalowałem czy kupowałem coś takiego. Nazwij mnie osobom leniwą, ja nazwę się kreatywną (do nauki języków muszę mieć ludzi, a nie materiały).

Moim zdaniem kurs trochę zbyt drogi, za 107 zł miesięcznie może i nie znajdziemy fajnej oferty szkoły językowej, ale osobiście wolałbym 2 – 3 lekcje z native speakerem (znajdą się tacy co za 30 – 40 zł nas pouczą) i aby ten posprawdzał nasze błędy, pogadał i rozwiał wątpliwości aniżeli uczył się z programem.

Podkreślam, że to tylko moje zdanie i subiektywna opinia.

Pozdrawiam 🙂

Metoda Krebsa opinie

Rate this post

Emil Krebs, Polak niemieckiego pochodzenia, znający dziesiątki języków obcych. Ile znał ich dokładnie, niektóre źródła podają, że nawet ponad 90. Ile w tym prawdy, ciężko dziś powiedzieć. Z całą pewnością był postacią historyczną i istniał naprawdę.

Nie dziwne, że obecnie wiele podmiotów uczących języków obcych zabiega o to, żeby Emil Krebs był z nimi kojarzony. Powstają kursy, które nauczają w oparciu o jego techniki. Czy Metoda Krebsa faktycznie jest tak niesamowicie skuteczna i czy faktycznie możemy się dzięki niej nauczyć wielu języków obcych w krótkim czasie?

Na czym polega Metoda Krebsa?

Jest to zestaw lekcji w formie rozmówek do czytania i słuchania. Typowe scenki sytuacyjne. Emil Krebs był zwolennikiem uczenia się żywego języka i takie rzekomo sam preferował.

Tutaj się z nim z całą pewnością zgadzam. Osobiście uważam, że nie ma lepszej drogi uczenia się czegokolwiek, niż uczenie się robiąc to, czyli rozmawiając z obcokrajowcem, jeśli chodzi o naukę języka obcego.

Metoda Krebsa opinie

Jednak kilka rzeczy w tej metodzie mi się nie podoba i muszę o nich wspomnieć. Przede wszystkim obiecywany czas nauki. Ten jest niesamowicie krótki. Sprzedawcy obiecują, że po kilku tygodniach będziemy w stanie rozmawiać po angielsku. Nie, nie, nie… Być może będziemy w stanie przekazać jakąś informację, ale nie będziemy w stanie się komunikować. Dlaczego?

Czy Krebs był geniuszem?

Z całą pewnością był maniakiem językowym. Są osoby, które mogą poświęcić bardzo dużo czasu na naukę języka. Poznałem chłopaka z Brazylii, który uczył się po 5 – 6 godzin dziennie. Takie osoby mają „mózgi przygotowane do nauki” i uczą się szybciej, ponieważ to bardzo lubią. Nie koniecznie są geniuszami, po prostu są pasjonatami. Jeśli masz jakaś pasję, to nie traktujesz jej jako obowiązek – śledzisz w niej newsy, uczysz się szybko nowych rzeczy, a osoby które nie są związane z tą tematyką, myślą sobie, że jesteś mistrzem swojej dziedziny.

Emil Krebs był mistrzem swojej dziedziny, bo kochał języki, obce kultury, rozmowę z ludźmi.

Jeśli podchodzisz do nauki w sposób: muszę nauczyć się angielskiego do matury, albo za miesiąc jadę do pracy do Anglii, to nie licz na szybkie efekty.

Ty traktujesz to trochę inaczej niż poligloci, dlatego może być nieco trudniej.

Czy Metoda Krebsa jest skuteczna?

Na pewno nie jest to metoda z którą można nauczyć się języka w 2 tygodnie. Taka metoda z całą pewnością nie istnieje i im szybciej to zrozumiesz tym lepiej. Warto testować, mieszać techniki, ale przede wszystkim mieć kontakt z żywym językiem.

Jeśli Ty stosowałeś lub stosowałaś i masz opinie o Metodzie Krebsa, podziel się nimi w komentarzu.

Powodzenia


A jeśli lubisz techniki nastawione na rozmowę z innymi:

Przetestuj także pakiet Enlinado. Jest to zestaw lekcji dedykowanych dla początkujących. System nauki sugeruje Ci 6 miesięcy uczenia się podanymi technikami. Od zera – do osoby będącej w stanie dogadać się praktycznie w każdej sytuacji.

Opinie o Active Speaker

Rate this post

Cześć. Postanowiliśmy przeanalizować informacje i opinie o Active Speaker. Czym jest metoda, jak działa – opcjonalnie dodamy na ten temat kilka słów.

Język obcy w 2 tygodnie, naucz się 22 języków obcych, zostań hiperpoliglotą…

Tego typu hasła można znaleźć w ofertach szybkich kursów.

Co to jest Active Speaker?

Jeśli spodziewasz się jakiś nowoczesnych urządzeń podpinanych do mózgu, lub wojskowych metod analityczno mnemotechnicznych, które sprawią, że w 2 tygodnie nauczysz się języka, to muszę Cię zawieźć. Active Speaker to po prostu fiszki – karteczki ze słowami i przykładami ich użycia, które należy przeglądać każdego dnia.

Jeśli wierzysz, że z fiszkami można nauczyć się angielskiego czy jakiegokolwiek języka, a tymbardziej w 2 tygodnie, to jesteś bardzo wielkim optymistą, jednak warto trochę zejść na ziemie.

Nauka języka to minimum 6 miesięcy do stopnia dość podstawowego, zaś w rok lub 2, osoby bardzo zdeterminowane, są w stanie nauczyć się języka obcego metodami mieszanymi.

Opinie o Active speaker w internecie

Żeby nie było, że mam jakieś uprzedzenia, sami poszukajcie rzetelnych opinii na temat produktów wspomagających naukę języka obcego.

Przed zakupem:

 • czytajcie regulaminy,
 • sprawdzajcie osoby odpowiedzialne za kontakt (czy w ogóle taki kontakt jest),
 • zwróć uwagę czy istnieje możliwość odzyskania pieniędzy i zwrotu produktu.

Jeśli pierwsze dwa punkty zawodzą, ja bym nie klupował. I to się tyczy praktycznie każdej branży w internecie.

Jeśli macie jakieś opinie o Active Speaker, to zapraszam do udzielania się w komentarzu.

Metoda Callana opinie

Rate this post

Ucząc się języka angielskiego, prawdopodobnie prędzej czy później traficie na artykuł, program, książkę czy szkołę opartą o Metodę Callana. Ma ona wielu zwolenników, ale także wielu sceptyków. Metoda Callana opinie ma bardzo różne. Dziś Twoje wątpliwości zostaną rozwiane. Postaram się przytoczyć nie tylko opinie o tej metodzie, ale także podać argumenty za i przeciw uczeniu się z wykorzystaniem tej metody.

Metoda Callana na czym polega?

Jak tłumaczą jej zwolennicy, Metoda Callana polega na przełamaniu się do mówienia po angielsku. Mówienie i słuchanie w języku angielskim ma być automatyczna. Poprzez uczenie się całych zwrotów i konstrukcji zdaniowych, mamy uczyć się jakby zestawów słów, a nie pojedynczych wyrazów.

Do tego momentu się z tym zgadzam, takie uczenie wydaje się mieć sens, ponieważ najgorsze co można robić ucząc się języka, to uczenie się pojedynczych słówek.

Jak wygląda nauka z Metodą Callana?

Na początku przypomina to trochę teatrzyk. Mamy skrypty rozmowy i czytamy je z rozmówcą (takie scenki sytuacyjne), później z czasem mamy to na różne sposoby rozbudowywać, zmieniać, dodawać swoje słowa.

Do tego nauczyciel może zadawać pytania, a uczeń jest motywowany do tego, żeby odpowiadać szybko. Nie stawia się nacisku na gramatykę, bo tej uczymy się samodzielnie.

Przykład: Jest scenka na lotnisku, czytacie ją na zmianę z kolegą lub nauczycielem, następnie nauczyciel pyta:

 • o której godzinie był samolot,
 • jak był ubrany pan X,
 • czy była ładna pogoda,
 • itp. informacje, oczywiście na podstawie tekstu.

Metoda Callana książka

Czy warto kupować książki do nauki Metodą Callana? Moim zdaniem to trochę mija się z celem, ponieważ dedykowana książka (dedykowana do tej metody), będzie z całą pewnością bardzo droga. Tymczasem możemy ten sam efekt uzyskać, korzystając z najzwyklejszych rozmówek – choćby książki do angielskiego dla podstawówki.

Tu i tam chodzi o rozmawianie na podstawie dialogów.

Metoda Callana opinie

Tych jest naprawdę bardzo wiele. Od chwalebnych, dzięki którym ktoś nauczył się języka w kilka miesięcy, po takie, które mówią o tym, że wielu osobom jest się trudno przełamać. Minusem Metody Callana może być cena, gdyż rok nauki to koszt do kilku tysięcy złotych.

Jeśli się jest sprytnym, to można znaleźć wiele tańszych alternatyw dla Metody Callana.

Co zamiast Metody Callana?

1. Czynne oglądanie filmików i scenek sytuacyjnych po angielsku

Jest to darmowe, gdyż na YT znajdziemy takich materiałów setki. Należy słuchać, powtarzać, starać się dopowiadać własne słowa.

2. Rozmowa z nauczycielami i korepetytorami po angielsku

Opcja może być nieco tańsza. Warto na wstępie zaznaczyć, że chodzi głównie o konwersacje w języku angielskim, a także o punktowanie największych błędów

3. Metoda socjalizatorska

Polega ona na tym, żeby przy nauce języka obcego mieć kontakt tylko lub głównie z osobami, które są native speakerami (Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy, Australijczycy). Wtedy uczymy się angielskiego najszybciej.

Wielu ludzi „myśli”, że nie może się przełamać do takiej nauki, bo są nieśmiali, bo boją się popełniać błędy. W momencie, gdy zaczną rozmawiać, okazuje się, że obcokrajowcy:

 • mają znacznie większą tolerancję błędów,
 • wcale nie poprawiają nas na każdym kroku,
 • są wyrozumiali, bo wiedzą że to nie jest nasz język ojczysty.

W ten sposób uczymy się prawdziwego akcentu, żywego języka, idiomów, itd.

Jeśli widzisz tutaj problemy i nie wiesz jak zacząć angielski, jak znaleźć nauczycieli z całego świata, którzy mogą uczyć Cię angielskiego (za darmo), jak utrzymać z nimi relacje, jakich narzędzi używać, to polecam Ci kurs Enlinado.

Kurs przedstawiony w formie prostych filmików – lekcji, które ogląda się tak, jakby uczył nas angielskiego nasz kolega i wszystko krok po kroku wyjaśniał. Oficjalna prezentacja na stronie Enlinado.

4. Metoda Callana mp3

Istnieje także wiele materiałów w formacie mp3, które mogą posłużyć nam do uczenia się wyżej wymienionymi sposobami. Biegamy, jedziemy do pracy czy idziemy spać i możemy sobie posłuchać konwersacji w języku angielskim.

Podsumowując

Podsumowując ten wpis: Metoda Callana opinie, warto byłoby jakąś opinię ostateczną wydać. Zatem moim zdaniem samo podejście do nauki w ten sposób jest ok. Jednak nie musimy za wszelką cenę kategoryzować naszej nauki i nastawiać się na tę czy na tamtą metodę. Trzeba mieszać techniki i metody, jednak NIC nie zastąpi nam kontaktu z żywym językiem i do rozmówek Was zachęcam.

Jeśli i Ty masz swoje opinie o Metodzie Callana, zapraszam Cię do skomentowania.


Wpis Metoda Callana opinie został stworzony na podstawie moich własnych przemyśleń i jest obiektywną opinią autora.

Opinie Empik School

Rate this post

Prawdopodobnie jedna z największych szkół językowych w Polsce. Działają we wszystkich większych i mniejszych miastach w Polsce. Opowiem Wam moją historię z Empik school. Możecie to potraktować jako opinię o nich, jednak moim celem nie jest ani promocja ani negatywne opinie o Empik School. Z perspektywy czasu dochodzę do wniosku, że mam o nich neutralną opinię.

Mail od Empik School

Wiedziałem od dawna, że Empik sprzedaje książki, płyty, filmy i gry, ale nie wiedziałem, że sprzedają też zdjęcia i kursy językowe (i parę innych rzeczy). Dostałem od nich mail z propozycją kursu angielskiego. Myślę sobie – nigdy nie byłem w szkole językowej, więc co mi szkodzi. Tym bardziej, że obiecują kilka miesięcy za darmo.

Trzeba było wysłać swój numer, co też zrobiłem. Zadzwoniła pani z centrali z Warszawy i umówiła mnie na spotkanie w Kielcach.

Empik School ceny kursów

Pytam tej pani „ile kosztuje kurs w Empik School za rok„, ona na to że nie wie, bo ceny są indywidualne w zależności od tego i tamtego…

Ale pani mi mniej więcej powie ile czy to 500 czy 1000 czy 2000.

Pani nadal nie ma pojęcia.

W takich momentach zalewa mnie biała gorączka. Może jestem dziwny, ale gdybym sprzedawał marchewkę, to wiedziałbym, że kilo marchewki kosztuje 5 zł, a oskrobanej 10 zł, natomiast tej brudnej, najgorszej klasy to kosztuje 2 zł. Zatem średnio jakieś 6 – 7 zł za kilo.

A tutaj zero konkretów. Szukałem jeszcze na forach, ale nic konkretnego nie znalazłem.

Wizyta w Empik School

UWAGA: W tym akapicie nie mam na celu zdyskredytowania marki czy coś w tym stylu. Sprawa dotyczy placówki w Kielcach i głównym problemem była pani pracująca na recepcji. Nie wiem czy jest tam nadal, ale gdybym był jej przełożonym, wysłałbym ją na kurs komunikacji interpersonalnej.

Pani zachowywała się tak, jakby na świecie była tylko jedna szkoła językowa, a to że moja niegodna osoba miała w ogóle czelność pytać o ceny kursów, jest urągające jej stanowisku.

A całkiem poważnie, to było kręcenie nosem „no nie wiem, nie wiem czy mamy jeszcze miejsca w tej grupie”…

(Ale błagam panią, niechże mnie pani zapiszę, ja mogę siedzieć nawet na podłodze, byle by tylko wziąć ten kurs ;( ).

Tak więc znów pytam o cenę. Już na tym etapie gdy wiemy:

 • na jaki kurs chcę iść,
 • ile członków ma grupa,
 • kiedy odbywa się kurs,

możemy powiedzieć ile będzie kosztował.

Pani podaje mi cenę z kosmosu, jakieś 2 razy większą niż się spodziewałem.

Mówię:

– ale zniżka, obiecali mi zniżkę z Warszawy,

– ja nic nie wiem o zniżce,

– ale mail dostałem, że zniżka będzie, kilka miesięcy taniej, bo wakacje, bo studenci…

– przykro mi nie wiemy nic o zniżkach.

I pogadane.

Podsumowując moją przygodę z Empik School

Jako takie opinie o Empik School z mojej strony są nie do końca wiarygodne, bo na dobrą sprawę na zajęcia nie poszedłem. Jednak pierwsze wrażenie w moim przypadku…

Za dużo tych trzykropków (niedomówień). Sądzę jednak, że dużo zależy od poszczególnych miejsc. Inaczej będzie w Krakowie, inaczej w Toruniu, a inaczej w Podśmilewiu Dolnym. Ceny z tego co udało mi się ustalić po forach, według opinii korzystających są dość wysokie.

Z minusów wymieniane były też duże grupy, a im więcej osób w grupie, tym gorzej, no bo każdemu nauczyciel może poświęcić relatywnie mało czasu.

A więc o to mogło chodzić tej pani w momencie gdy myślała czy mnie jeszcze wciśnie (jako trzydziestą pierwszą osobę 😀 )

Na dziś to tyle, jeśli macie jakieś osobiste opinie o Empik School, chcecie się podzielić swoją przygodą pozytywną lub negatywną, to zapraszam do komentowania.

Opinie o Enlinado

Rate this post

Enlinado przedstawiane jest jako system do nauki języka angielskiego. Czy jest to jakiś nowy program (typu kombajny językowe?), czy może aplikacja na telefon? Czy faktycznie można nauczyć się z jego pomocą angielskiego? Oto kilka najpopularniejszych pytań o Enlinado.

Co to jest Enlinado?

To nie jest typowy program. Autor określa swój produkt, jako „przyjacielskie, praktyczne wskazówki do nauki angielskiego”. Sam chce, aby materiał był odbierany jako coś w rodzaju korepetycji w formie filmików.

Całość jest podzielona na kilka działów w których znajdują się między innymi praktyczne kwestie takie jak:

 • proste wyjaśnienie 4 angielskich czasów (niezbędnych do rozmowy po angielsku),
 • wyjaśnienie angielskich articles (czyli co to jest to „the” przy słowach, np the end),
 • odmiana podstawowych czasowników (chcieć, być, móc, mieć, wiedzieć, znać),

Jednak największy nacisk w Enlinado jest kładziony na rzeczy o których nie mówi żaden kurs, program ani aplikacja.

A mianowicie na rzeczy praktyczne:

 • jak znaleźć obcokrajowców – nauczycieli do rozmowy z nami,
 • jak utrzymać z nimi kontakt,
 • jak znaleźć miejsca w okolicy w których za darmo możemy się uczyć języka (nie płacąc nic),

Oczywiście cały wykaz materiałów można znaleźć w oficjalnej prezentacji Enlinado.

Podejście Enlinado

Autor mówi jasno – daję Ci wędkę, a nie rybę. Odchodzi od schematu nauki uporządkowanej na zasadzie: dziś to be, jutro 10 rzeczowników, pojutrze czas present simple. Oczywiście sugeruje plan nauki, ale jest on bardzo luźno przedstawiony i nie może przytłaczać uczących się.

Enlinado jest nastawione na naukę, która ma NIE kojarzyć się z przymusem, a z czymś przyjaznym, miłym, niezobowiązującym. Stąd duży nacisk na rozmowę z ludźmi, ponieważ wtedy ci stają się naszymi znajomymi i przyjaciółmi, a co za tym idzie – oni sami często do nas piszą, dzwonią i przez to jesteśmy zmobilizowani do nauki języka.

Nauka angielskiego z Enlinado

Mając prosty plan i poświęcając na naukę w formie rozmawiania z ludźmi, czytania i słuchania minimum godzinę dziennie, jesteś w stanie nauczyć się angielskiego do poziomu komunikatywnego już w 6 miesięcy.

Znam ludzi, który nauczyli się języka obcego z kompletnie innej rodziny językowej w 3 miesiące, jednak poświęcali na to jakieś 3 – 4 godziny dziennie.

Czy to dużo?

Jeśli kojarzysz naukę języka jako siedzenie z nosem w książce, to całkiem sporo, ale jeśli stawiasz na rozmowę z ludźmi, to nawet nie wiesz kiedy ten czas mija. I takie warto mieć podejście.

 1. Jadąc rano do pracy czy szkoły, możesz przez 15 minut słuchać filmików ze scenkami (na YT jest ich pełno na każdym poziomie).
 2. W przerwie możesz przeczytać tekst, bloga, fragment książki.
 3. W południe możesz pogadać ze znajomym z USA czy UK (bardzo łatwo ich znaleźć).
 4. Wieczorem możesz przetłumaczyć piosenkę, fragment filmu czy filmiku, nauczyć się jakiegoś zwrotu, próbować coś napisać.

I nie wiadomo skąd nagle udało Ci się poświęcić 3 godziny na naukę angielskiego.

Większość maniaków językowych, poliglotów, którzy umieją kilka języków, uczą się w taki właśnie sposób – NATURALNIE.

Enlinado na CD czy online?

Są dwie możliwości zamówienia Enlinado. W wersji na CD i w wersji online. Regularna cena to 197,97 zł, jednak warto zapisać się na listę subskrybentów, gdyż często zdarzają się promocje, obniżki cenowe, dodatki właśnie w formie online. Zapisując się na listę, możemy także odebrać darmowe nagranie w celu przetestowania Enlinado.

Czy Enlinado działa na telefonie?

Tak, można odtwarzać całość na smartfonie, laptopie, komputerze i każdym urządzeniu z dostępem do przeglądarki internetowej.

Enlinado czy warto?

Jeśli chcesz przetestować Enlinado, nie ma co się wahać, gdyż Enlinado daje 30 dni na przetestowanie całego kursu. Dodatkowo autor co jakiś czas dorzuca nowe nagrania, a także wiele filmików motywacyjnych na kanale na Youtube. Warto przetestować i sprawdzić czy jest to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

A jeśli i Ty testowałeś/aś to rozwiązanie i masz wyrobione opnie o Enlinado, podziel się z nimi w komentarzu.

Udanej nauki angielskiego.